„Hiszem, hogy egy jobb világhoz a gyerekeken át vezet az út. Hiszem, hogy gyerekekkel foglalkozni kiváltság és ők éppúgy tanítanak minket, ahogy mi őket.” Hanula Erika
Óvodapedagógusként azt tapasztalom, hogy nap, mint nap rengeteg stressz éri a gyermekeket. Kevés idő marad a felszabadult, örömteli játékra, ami az ő korukban nagyon fontos. Állandóan alkalmazkodniuk kell, feszes a napirendjük.Felnőttként tudjuk, hogy mennyi stresszel járhatnak a mindennapok, de jó tudni, hogy minden életkornak megvannak a maga stressz tényezői, melyek feszültséget okozhatnak, így a gyerekek esetében is.
Miért aggódhat egy gyerek, hiszen semmi gondja! – mondják sokan, ám ez téves meglátás. Az óvodában a társakkal való esetleges konfliktus, önbizalom-problémák, vagy, amiről sokszor azt hinnék a felnőttek, a gyerekek nem látják, nem értik még, pedig igen, családi feszültség miatt is stresszelhet egy gyerek.
Folyamatosan alkalmazkodniuk kell egymáshoz, felnőttekhez, helyszínekhez, tevékenységekhez. Bármi is az ok, a gyerek optimális lelki fejlődéséért fontos segíteni neki abban, hogy csökkentse magában a feszültséget. Ha gyerekként megtanulja, hogyan engedhet el dolgokat, és pihenhet meg egy kis időre a nyugodtabb folytatásért, az felnőtt korában is hasznára lesz. Hiszen a problémák csak gyarapodnak, ahogy felnő az ember. Egyre több lesz a feladat, a felelősség, az elvárás.
A szorongás leküzdéséhez és a megnyugváshoz úgy gondolom, hogy nagyon sokat segít a rendszeresen végzett jóga, az önmegnyugtatás, önkontroll, a szorongások kezelésének képessége, a feltöltődésre, kikapcsolódásra szánt idő.
A gyerekjógán olyan gyakorlatokat végzünk, amelyek játékosan és természetesen fejlesztik az alábbi területeket:
– mozgáskoordináció, testtartás javítása
– egészséges test- és énkép, önbizalom kialakítása
– türelem, elfogadás, érzelmi intelligencia fejlesztése
– idegrendszer érését elősegítő gyakorlatok
– koncentráció, figyelem fejlesztése
A gyermekjóga oktató képzés után, 2021-ben Mozgásfejlesztő szakmódszertanos pedagógus végzettséget szereztem.
Munkám során azt tapasztalom, hogy egyre több a tanulási nehézségekkel, zavarral küzdő gyermek. Sajnos legtöbbször ez csak az iskolában derül ki.
A tanulási problémák hátterében sokszor az idegrendszer éretlensége állhat.
Mozgásfejlesztéssel elősegítjük az agyi funkciók serkentését, ezáltal fejlődik a figyelem, koncentráció, beszéd.
B.K.S. Iyengar azt mondja: „A szavak nem tudják kifejezni a jóga teljes értékét. Meg kell tapasztalni”.